Praktyczna pediatria onkologiczna

Practical Pediatric Oncology, zwięźle napisany, 400-stronicowy podręcznik, zapewnia lekarzowi praktyczną bazę danych do diagnozy i codziennego leczenia raka u dzieci. Zawiera trzy główne działy, obejmujące 41 informacyjnych rozdziałów, po których następuje krótka lista wybranych komentarzy i komentarzy. Komentarz przedstawia szczere spojrzenie na kwestie zarządzania, korzystając z wiedzy szanowanego starszego onkologa i jego współpracowników w szpitalu dla chorych dzieci w Londynie. Pierwsze osiem rozdziałów szczegółowo opisuje prawidłowe wykorzystanie markerów nowotworowych i badań genetycznych do diagnozy i prognozy. Zarządzanie kryzysami metabolicznymi, klatkowymi, chirurgicznymi i neurologicznymi, które często występują jako część początkowej prezentacji dziecka z rakiem, jest dobrze opisane. Następne sześć rozdziałów zawiera wytyczne dotyczące opieki podtrzymującej i obejmuje skutki uboczne terapii multimodalnej, w tym przeszczepu szpiku kostnego. Zasady radioterapii, chemioterapii, chirurgii i kontroli bólu omówiono w części zatytułowanej Podstawowe koncepcje zarządzania . Każdy rozdział zawiera praktyczne wskazówki dotyczące planowania leczenia. Odpowiedzi psychologiczne dziecka lub nastolatka z rakiem i jego rodziną są krótko omówione, podobnie jak opieka nad niefortunnym dzieckiem, którego choroba jest oporna na leczenie i która potrzebuje opieki paliatywnej ze współczucia w szpitalu lub w domu. Dr D Angio przedstawia kilka przemyśleń na temat postaw społecznych i etycznych wobec dziecka z rakiem w innym rozdziale.
Protokoły terapeutyczne i tabele dawek leków i harmonogramy są dostępne dla wszystkich nowotworów u dzieci w drugiej części książki. Ostatnia część zawiera potpourri z pouczającymi przedmiotami. Czytelnik zapoznaje się z metodami stosowanymi z powodzeniem od kilkudziesięciu lat przez onkologów dziecięcych, którzy zorganizowali się w grupy współpracy w zakresie projektowania, wdrażania i analizy badań klinicznych. Poprawne techniki postępowania, takie jak aspiracja szpiku kostnego i biopsja, nakłucie lędźwiowe i umieszczenie cewników w celu zapewnienia dostępu do żył są dobrze opisane. Wreszcie, dodatek zawiera kompendium informacji o środkach chemioterapeutycznych, antybiotykach i środkach przeciwbólowych.
Praktyczna Pediatryczna Onkologia jest przeznaczona dla lekarzy i członków zespołów opieki zdrowotnej odpowiedzialnych za opiekę nad dzieckiem z rakiem. Perełki kliniczne udostępnione przez autorów powinny ułatwić pracę lekarza i doprowadzić do wyższego poziomu opieki nad takimi dziećmi i ich rodzinami.
Ta informacyjna książka powinna mieć prawdziwą wartość dla wszystkich lekarzy i innych pracowników służby zdrowia, którzy widzą dzieci w swojej praktyce, szczególnie dla osób zajmujących się opieką nad dziećmi z rakiem.
Robert L. Baehner, MD
University of Southern California, Los Angeles, CA 90033

[patrz też: apteka nysa dyżur, rehabilitacja sportowa kraków, lista oczekujących na leczenie sanatoryjne ]